Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
~ Karadeniz'in İncisi Sinop ~ Suyun Surlara Vurduğu Kent ~ Karadeniz'de Üç Liman; Temmuz, Ağustos, Sinop ~ Suya Tutunan Şehir ~ Karadeniz'in İncisi Sinop ~ Suyun Surlara Vurduğu Kent ~ Karadeniz'de Üç Liman; Temmuz, Ağustos, Sinop ~ Suya Tutunan Şehir


            
 
 
 
  
    
 
  
  
 
 
  
 
               
Adak Yerleri ve Yatırlar

    

   İnsanlar, istek ve ihtiraslarının gerçekleşmesi zorluğu ve imkansızlığı karşısında ya büyüleyici ya da kutsal bildikleri varlıklara yaklaşarak, ihtiyaçlarını gidermeye ve kaderlerini değiştirmeye çalışırlar. İnsanların kendilerine yardımı dokunacağına inandıkları yerler türbeler, adak yerleri ve yatırlardır. Her yöremizde olduğu gibi Sinop’ ta da bu anlamda pek çok türbe, adak yeri ve yatır bulunmaktadır.

Bu yerlere şu nedenlerle gitmektedir:

- Çocuğu olmayanlar çocuğu olması için.

- Evlenemeyen kızlar kısmetlerini açmak için.

- Genç kızlar hayırlı kısmet için.

- Hastalar şifa bulmak için.

- Para ve mal sahibi olabilmek için.

- Başlarına gelecek felaketten korunmak için.

   
Yörede en bilinen adak yeri, yatır ve türbeler:

   İl merkezinde Seyit Bilal Türbesi, İsfendiyaroğulları Türbesi, Sultan Hatun Türbesi (Aynalı Kadın), Hatunlar Türbesi, Yeşil Türbe, Yesari Baba Türbesi, Gazi Çelebi Türbesi’ dir.

   İlçelerde ise; Boyabat Aşıklı Tekke, Koyun Baba Tekkesi, Dodurgalı Hacı Mustafa Türbesi, Demirci Dede Türbesi, Kalebağı Türbesi, Durağan Yağbasan Türbesi, Gerze Çeçe Sultan Türbesi, Saraydüzü Ahmet Baba Türbesi, Tekkeşoğlu Türbesi, Erfelek Uzun Türbe en bilinenlerdir.

 Yeni Mahalle Okulak Sokak No: 4 57000 - SINOP Tel: 0368 261 30 23 / 0368 261 67 67 Faks: 0368 261 48 68
E-Mail: iktm57@kulturturizm.gov.tr / kultur57@hotmail.com

Bu sayfa 3316 kez gösterilmiştir.